Tło parafii

Obecni Duszpasterze

ks. Proboszcz

Ks. mgr Tadeusz Kozak

Proboszcz, wyśw. 1980 r.





ks. Piotr

Ks. mgr Piotr Płaszcz

Wikariusz, wyśw. 2016 r.





ks. Leszek

Ks. mgr Leszek Babicki

Pomoc duszpasterska, wyśw. 1988 r.











Jan Bulak
Uniwersytet Papieski
Jana Pawła II w Krakowie


Plebani, proboszczowie i administratorzy parafii Zielonki

Poniżej przedstawiono chronologiczny wykaz proboszczów parafii Zielonki. Nie udało się uzyskać wszystkich ich nazwisk czy przydomków, dlatego w niektórych przypadkach podane są tylko imiona.


Paweł (1326)
Wacław (1388)
Piotr (1398)
Jan z Machowej (1450, 1451)
Jan z Jurkowa (1476 – po 1479)
Jan (1524)
Mikołaj Bedleński (do 1530)
Marcin Kołaczek z Koprzywnicy, (1531 – 1534)
Maciej z Krakowa (1543)
Jan Nicz ze Lwowa zw. młodszy Kasprowicz, possessor ecclesiae parochialis (1563)
Józef z Urzędowa (? – 1574)
Stanisław Twardy (Mareniusz) (13 III 1574 – 16 IX 1580+)
Andrzej Zieleński z Przemyśla (19 IX 1580? – ?)
Adam z Wrześni (1584)
Marcin Szlachciński, pleban (6 IX 1590 – ?)
Sebastian Nagrodius (1594)
Walenty Łazowski (? – 1598)
Adam Romer ze Stężycy (1598 – 13 II 1618+)
Marcin Gilewski [vel Bularni, Bularny, Gilevius] (1603 – rector ecclesiae)
Wojciech Borowski (1618 – 1620?)
Jan Augustyn Rybkowicz, pleban (31 X 1618-1624?)
Jan Dąbrowski (Praeclaides, Przecławczyk) ze Strzyżowa (między 1624 a 1635)
Mikołaj Wysocki, pleban (1629)
Joachim Speronowicz (Speronius) z Chęcin (? – 1646)
Mateusz Kraśnicki z Kraśnika (21 II 1646 – 1647?)
Wojciech Dąbrowski z Bodzentyna, pleban (1649)
Stanisław Temberski, mianowany na plebana (ok. 1654)
Adam Młynkowicz (1654 – 4 I 1677+?)
Franciszek Józef Przewoski (21 I 1677 – 1688)
Andrzej Augustyn Czyrzyczkiewicz (Czyżyczkowicz), pleban (1688 – 1711?)
Marcin Ośliński (1711 – 1720)
Jakub Sarnecki, pleban, profesor uposażony dochodami z probostwa Zielonek (1720 – 1721)
Marcin Aleksander Kurowski (1721 – 1722)
Franciszek Kalewski (2 V 1722 – 1734)
Wojciech Grzymała (31 III 1735 – 1752)
Wojciech Biegaczewicz (23 II 1752 – 6 III 1767+)
Jakub Niegowiecki (1 IV 1767 – 6 X 1783+)
Adam Jerzy (Szczepan?) Jagielski (1784 – 1790+)
Bonifacy Garycki, proboszcz (17 VII 1790 – 17 II 1822+)
Zygmunt Włyński, proboszcz (15 III 1822 – 9 II 1825)
Jan Chrzciciel Dzianott, proboszcz (9 II 1826 – 3 VI 1835+)
Jan Mastelski, proboszcz (19 VI 1835 – 14 VIII 1849+)
Feliks Sosnowski, proboszcz (9 X 1849 – 4 I 1871+)
Jan Chełmecki, administrator (4 I 1871 – 1873)
Ludwik Karczewski, administrator (22 VII 1873 – 1877)
Piotr Kwieciński, proboszcz (5 I 1878 – 25 III 1881+)
Jan Michałek, administrator (25 III 1881 – VII 1881)
Maciej Pajor, proboszcz (VII 1881 – 22 VIII 1881+)
Józef Brożek, administrator (26 VIII 1881 – XI 1881)
Jan Michalik, proboszcz (22 XI 1881 – 8 XI 1911+)
o. Walenty Starmach OFM, administrator (XI 1911 – II/III 1912)
Konstanty Łabędź, proboszcz (29 II 1912 – 26 IV 1926)
Stanisław Żeliwski, administrator (IV 1926 – 5 VII 1926)
Jan Buda, proboszcz (5 VII 1926 – 20 I 1943+)
Kacper Puchalski, administrator (21 I 1943 – 1 IV 1943)
Adam Zięba, administrator (1 IV 1943 – 10 IV 1966), proboszcz (10 IV 1966 – 10 XI 1979+)
Antoni Dużyk (1980 – 1982)
Szczepan Żmudka (1982 – 1984)
Adam Lisik (1984 – 1996)
Andrzej Olszowski (29 VI 1996 – 30 VI 2018)
Tadeusz Kozak (od 1 VII 2018)

Wikariusze i kapłani pomocniczy parafii Zielonki


Florian, wikary (1411)
Paweł, minister ecclesiae (1478)
Jakub z Wiślicy, wikary (1604)
Wawrzyniec z Radymna, wikary (1618)
Krzysztof Zawalski, wikary (10 VII 1652 – 1653)
Wojciech Zgłobicki, wikary (17 III 1653 – ?)
Bartłomiej Gierałtowski, wikary (8 III 1663 – ?)
Grzegorz Wysocki, wikary (2 IV 1667 – ?)
Błażej Gaściński (Gazębinski, Gazdzinski), wikary (20 II 1676 – ?)
Wojciech Mrozinski (Mnozinski), wikary (1698)
Jakub Jędrychowic (Jędrychowicz), wikary (1704)
Albert Kaszerski (1710?)
Franciszek Stanowicz, wikary (1717)
Jakub Zrzodliński, wikary (11 XI 1721 – po 1727)
Walentyn Dijnczewski (Dynczewski) (1728)
Jan Plewnicki, wikary (1729? – 1737?)
Jerzy Czardyban, wikary (1750)
Józef Hermarowski, wikariusz kontraktowy (1754)
Stanisław Słoński (Slonski), wikariusz (1764)
Antoni Winiarski, wikariusz (1779, 1780, 1781, 1785, 1786)
Jan Ziembieński (Ziębieński), wikary (21 VII 1782 – 1784)
Jan (Stanisław) Matulski, wikary (1787-1791?)
Sebastian Maychrzakowski OPraem, wikary (1797 – XI 1805)
Gierlacus Luczynski OPraem, wikary (XI 1805 – X 1806)
Błażej Krupski (Krupecki), wikary (X 1806 – 4 III 1810+)
Franciszek Skalski OP, wikary (III 1810 – VII 1810)
Jan Mastelski, wikary (VII 1810 – 1812)
Bartłomiej Jurgowski, wikary (IV 1811 – XII 1811)
Kajetan Dejecki OFMObs, wikary (1812 – 1821)
Tomasz Zachymski, wikary (1819 – 1820)
Jan Pallar (XII 1820 – V 1821)
Wojciech Salański (V 1821 – X 1821)
Dominik Nonast (Nonnast), wikary (1821 – 1825)
Wincenty Ciriacus Bieńkowski OESSH, wikary (IX 1825 – 1827)
Stanisław Budzachowski, wikary (VII 1827 – 1830)
Alojzy Hirschberg, wikary (1830 – XII 1835
Marcin Podgórski, wikary (V 1836 – 1844)
Wojciech Jencza (Jenczy), wikary (11 III 1844 – 1855)
Kajetan Kulpiński (Kulpich), wikary (XI 1855 – 1861)
Adam Kwiatkowski, wikary (1861 – 1867)
Wojciech Knapczyk, wikary (1867 – 15 X 1873+)
Norbert Strzelichowski OFM, kapłan pomocniczy (1872 – 1873)
Adrian Kubiak OFM, kapłan pomocniczy (1873 – 1875)
Feliks Dasiewicz, wikary (po 15 X 1873 – 26 I 1875+)
Jan Bobek, wikary (1875 – 1877)
Piotr Dudziak OFM, kapłan pomocniczy (I – III 1878)
Władysław Bodzek, wikary (1937 – 1939)
Ansgar Matz-Marski, wikary (13 XI 1939 – 31 VII 1942)
Kacper Puchalski, wikary (1942 – 1943)
Władysław Kajzer, wikary (1943  1947)
Tomasz Rogowiec, wikary (1947  1948)
Józef Chwieruta, wikary (1948  1949)
Stefan Szeremeta, wikary (1949  1952)
Jan Mach, wikary (1952  1957)
Michał Dyduch, wikary (19571960)
Zbigniew Szychowski, wikary (1960  1961)
Marian Kuczaj, wikary (1961  1963)
Jan Czyrek, wikary (1963  1966)
Józef Masłowski, wikary (1966  1969)
Ludwik Franzblau, wikary (1969  1972)
mgr Jan Iglicki, wikary (1972  1973)
Leon Baran, wikary (1973  1973)
Marian Kuczaj, wikary (1973  1975)
Adam Leśniak, wikary (1974  1982)
Wiktor Byrdziak, wikary (1975  1977)
Stanisław Uryga, wikary (1977  1980)
Jan Bednarczyk, wikary (1980  1983)
Stanisław Wardyński, pomoc duszpasterska (XI 1979  1980)
Kazimierz Kaczmarczyk (1980)
Szymon Górny, wikary? (1981 – XII 1983)
Franciszek Piosek, wikary? (VIII 1983 – 17 X 1984)
Andrzej Kocoń, wikary (1983  1985)
Stanisław Kurek, wikary (1985  1988)
Józef Stopka, wikary? (1984  1985?)
Wiesław Jóźwiak (przed 1988 – 1989?)
Stanisław Figura, wikary (1987  1989)
Marek Kościelniak, wikary (1989  1991)
Krzysztof Dudziak, wikary (1991  1995)
Jan Kachel, duszpasterz dla Witkowic (1994)
Józef Stopka, duszpasterz dla Witkowic (1995  1996)
Bohdan Ciołczyk, wikary (1995  2000)
Antoni Staszeczka, duszpasterz dla Witkowic (1996  1999)
Marek Woźniak , wikary (1995  1998)
Jarosław Sroka, rezydent, pomoc duszpasterska (1998 – VIII 2001)
Mieczysław Działek, duszpasterz dla Witkowic (1999  2000)
Bogdan Mosur, wikary (2000  2003)
Grzegorz Walaszek, wikary (2003  2010)
Tadeusz Adamaszek, pomoc duszpasterska (2006)
Tomasz Szarliński, rezydent (2007  2008)
Alojzy Strączek, emeryt, pomoc duszpasterska (VII 2008  X 2019)
Robert Stanuszek, wikary (2010  2015)
Tomasz Pilarczyk, wikary (2015  2019)
Piotr Płaszcz, wikary (od 27 VIII 2019)
Leszek Babicki, pomoc duszpasterska (od IX 2019)

Objaśnienia symboli


[vel...] w nawiasach kwadratowych umieszczono warianty imion lub nazw miejscowych
(1980-1982) w nawiasach okrągłych umieszczono lata posługi
? znak zapytania z lewej strony oznacza brak informacji o dacie nominacji, z prawej – brak daty podjęcia innej posługi lub daty śmierci
(1629) pojedynczy rok w nawiasie okrągłym oznacza, że w źródle z danego roku znajduje się jedyna informacja poświadczająca pełnienie funkcji przez tę osobę
+ krzyżyk przy dacie oznacza potwierdzoną informację o śmierci w okresie pełnienia funkcji w Zielonkach.

opracowano: IX 2020 r.

Msze Święte

  • Niedziele i święta
    8:00, 10:00, 12:00, 17:00
  • Dni powszednie
    7:00, 18:00
  • Święta zniesione
    7:00, 9:30, 16:30, 18:00

Kancelaria Parafialna

  • Wtorek
    16:30-17:30
  • Czwartek
    16:30-17:30
  • Sobota
    8:30-10:00