Małżeństwo

Jest to sakrament, który udzielają sobie nawzajem narzeczeni stając się małżeństwem. Kapłan błogosławi go i potwierdza pełniąc rolę świadka. Narzeczeni ślubując sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że nie opuszczą się aż do śmierci, zapraszają Boga, aby był On zawsze z nimi, a także otwierają się na przyjęcie potomstwa (tym samym uczestnicząc w Bożym planie stwórczym, przekazując życie swoim dzieciom).

Obowiązki narzeczonych przygotowujących się do Sakramentu Małżeństwa:

• spotkania w poradni rodzinnej
  • odbycie dwukrotnej spowiedzi przedślubnej (pierwsza – w tym tygodniu, w którym był spisany protokół przedmałżeński; druga – tuż przed ślubem, by w stanie łaski uświęcającej przystąpić do Sakramentu Małżeństwa)
  • udział w skupieniu przedślubnym
  • rozmowa z kapłanem
  • uzupełnienie wiadomości religijnych
  • jeżeli narzeczeni chcą zawrzeć ślub tzw. konkordatowy, zobowiązani są zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego i dostarczyć dokument zezwalający na pobłogosławienie małżeństwa ze skutkami cywilnymi
  • spisanie protokołu przedmałżeńskiego i stwierdzenie braku przeszkód małżeńskich
  • narzeczony/narzeczona przynosi dokument o wygłoszeniu zapowiedzi przedmałżeńskich od własnego ks. proboszcza, stwierdzający brak przeszkód małżeńskich
  • spisanie aktu ślubu i złożenie podpisów przez narzeczonych i świadków

Dokumenty:

• świadectwo Sakramentu Chrztu świętego obydwu stron